امروز شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ۲۰:۰۷
هدر زیردامنه

مناسبتی

مسجد، مرکز رشد فضایل اخلاقی و ترویج سبک زندگی اسلامی

امامان مساجد با بهره گیری از فضای معنوی مسجد در جهت ترویج زندگی مبتنی بر ایمان می کوشند. آنان با مرکز قرار دادن مساجد به عنوان محل آموزش سبک زندگی اسلامی، مردم را در ابعاد مختلف زندگی راهنمایی می کنند. آموزش احکام اسلامی در زمینه های مختلفی همچون معاملات, ازدواج, خمس و زکات و اعمال عبادی دیگر مانند نماز و روزه از همین مقوله است. در واقع مردم در مسجد شیوه ی تعامل با خویشتن، خدا، افراد جامعه و طبیعت را می آموزند.

مسجد، جلوهگاه پرچمداری روحانیت شیعه

همانگونه که پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) مسجد را به عنوان پایگاه اصلی و مهم خویش قرار داده و کار تبلیغی واصلاح و هدایت معنوی جامعه را در مسجد برنامه ریزی می¬کردند، عالمان دینی و روحانیت شیعه نیز با تأسی از سیره و سنت نبوی(ص) و حضرات معصومان(ع) با بهره¬گیری از پتانسیل بالقوه، ظرفیت و توان بالای انسان سازی این پایگاه مهم و مقدس، ضمن شناسایی زمینه¬ها و حیطه¬های فعالیت های متنوع ومتکثر فرهنگی دینی که قابلیت اجرایی در سطح مساجد را دارا بوده و نیز استفاده از ابزار نوین تبلیغی و به کار گیری ادبیاتی کارآمد در جذب عامه مردم در استقبال و اقبال از برنامه¬های مساجد با بسط و توسعه همه جانبه آن امکان ترویج فرهنگ دینی و نوسازی معنوی در سطح جامعه وجود داشت، این مکان مقدس را مرکز تبلیغ معارف عالیه اسلام قرار داده¬اند. آری، مسجد جلوگاه پرچمداری روحانیت تشیّع در تمام اعصار است

مسجد، کانون نقش آفرینی بانوی مسلمان در جامعه

مطمئنا حضور زنان در مساجد آنها را در جریانی از آموزش ها و تعالی روحی قرار می دهد. برکات و آثاری که زنان می­ توانند از این پایگاه اجتماعی دریافت کنند بسیار قابل توجه است. هویت یابی ،آشنایی با وظایف دینی و عبادی ، یادگیری مهارت­ های زندگی به خصوص آموزش­ های تربیت فرزند و یافتن پاسخ­ های مناسب به سوالات و شبهات رواج یافته در جامعه کنونی از مهم­ترین ثمرات این حضور است.

مسجد مأمن کودکان، نوجوانان و جوانان

رتباط نزدیک و صمیمی متولیان مسجد با جوانان می توان نقش مهمی در شکل گیری رابطۀ مثبت مسجد و جوان داشته باشد. سجد نه تنها مختص به پسران جوان است بلکه بایست برای جذب دختران جوان به مسجد نیز چاره ای اندیشید.

مسجد؛ بستر ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی

یکی از مهم ترین فعالیت های رفتاری مسجد در زمینه اقتصاد مقاومتی، مربوط به رفتار اقتصادی بزرگان و متولیان مسجد است. امام جماعت، هیئت امنا و معتمدان مسجدی، خود باید در این عرصه الگو باشند. رفتار و منش این افراد تاثیر مستقیم بر افکار و رفتار مخاطبان می گذارد. امام جماعت و متولیان مسجد با توجه به جایگاه مهمی که در مسجد و به تبع در محله دارد و به عنوان مرجع به شمار می آیند، می بایست در بحث نظام کار و تشویق به تولید و استفاده از تولیدات داخلی، بسیار سنجیده عمل کنند.

مسجد کانون انقلاب و بستر نشر فرهنگ ایثار و شهادت

مساجد هرچند در جایگاه نهادی سنتی بودند و قدمتی 1400 ساله داشتند؛ اما با ارائه‌ی کارکردهای متناسب با نیاز روز جامعه توانستند گوی سبقت را از نهادهای مدرن و وارداتی بربایند و همچون ستون فقرات و سازمان انقلاب ایفای نقش کنند. آنچنان که برخی از مجاهدان انقلابی بر این عقیده‌اند که اگر مسجد نبود، انقلاب هم نبود. نقش مسجد در پیروزی انقلاب اسلامی چنان ثمربخش و قابل تأمل بوده است که برخی نویسندگان مغرب‌زمین نیز آن را از جمله عناصر بسیار مهم و اساسی نامیده‌اند.

22 بهمن « عوامل نقش آفرین استقلال و آزادی نظام جمهوری اسلامی »

شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» که تعالیم امام به دهان مردم انداخت، به این معناست که این انقلاب متّکی به اصول ثابت و مستحکمی است که نه به اصول سوسیالیزمِ اردوگاه آن روز شرق ارتباطی دارد، نه به اصول سرمایه‌دارىِ لیبرال اردوگاه غرب. علّت این‌که شرق و غرب با این انقلاب دشمنی کرده‌اند و سرسختی نشان داده‌اند، همین بوده است.

21 بهمن: « اهمیت دشمن شناسی و راه های کسب آن»

اگر می بینیم که برخی از قدرت های جهانی با ظاهر دوستی و خیرخواهی، پیش می آیند و دستکش مخملی نشان می دهند و با داعیة حمایت و صلح، پیشنهادهایی را مطرح می کنند، این ظاهر زیبا نباید ما را از واقعیت ماجرا غافل کند و گمان کنیم که ماهیت دشمنی تغییر یافته و دشمن تبدیل به دوست شده است.

20 بهمن: «انقلاب اسلامی و حمایت از مظلومان عالم»

برخی قدرت های استکباری همواره در تلاش بوده اند تا با تسلط بر کشورهای در حال توسعه، منابع مادی و معنوی آنها را در اختیار گرفته و در این مسیر، این حقوق مسلم مردم بوده است که مورد ظلم و تعدی و تجاوز قرار گرفته است. مردمی که به واسطه استضعاف فکری یا فرهنگی یا مادی یا نظامی، نتوانسته اند در مقابل این زورگویی ها و ناحقی ها واکنشی نشان دهند.

19 بهمن: «آمادگی دفاعی و امنیت همه جانبه»

اما نکته ای که نباید از آن غافل شد آن است که تا دشمن، دشمن است، به اهداف غیرخیرخواهانة خود پایبند است. تا زمانی که نظام ما دارای اقتدار و عزت است، این دشمنی ها ادامه خواهد داشت. درست است که مذاکرات به پایان رسید، اما ماجرای حمله به عزت و اقتدار ما از سوی دشمنان، همچنان پابرجاست و آنهایی که خصومت خود با نظام را ثابت کرده اند، مترصد هر فرصتی برای خدشه وارد کردن به این اقتدار هستند.

18 بهمن: «معنویت گرایی و تمدن نوین اسلامی»

تمدن نوین اسلامی با تعریف دوبارة فرهنگ اسلامی بر مبنای شرایط و اقتضائات دنیای جدید محقق می شود. این تمدن واجد مؤلفه های بسیاری است که برخی از آن ها عبارتند از: دین بنیاد بودن، اخلاق مداری، خودباوری، استقلال، عزت، عدالت، خردمداری است.

17 بهمن: «اهمیت و عوامل تحکیم بنیان خانواده»

دو وظیفة بسیار مهمی که در نهاد خانواده و در روابط میان زوجین پیش بینی شده، یکی تنظیم و تعدیل تمایلات جنسی و سوق دادن آن به سمت انتفاع مشروع و مبتنی بر اصول و ضوابط است و دیگر تحصیل آرامش روانی به وسیلة مودت و مهری که بین زن و شوهر و بین والدین و فرزندان برقرار می شود.

16 بهمن: «وحدت امت اسلامی و حکومت جهانی امام زمان»

امروز یکی از مهم ترین و ضروری ترین موضوعات وحدت، وحدت آحاد جامعه مسلمین جهان در مقابل پدیدة شوم تروریست و تکفیر است. تروریسم کنونی، آفتی برای یک کشور یا یک منطقه خاص دنیا نیست، بلکه سراسر عالم، آبستن اتفاقات ناگوار تروریستی است.

15 بهمن؛«انقلاب اسلامی: ایمان، جهاد، شهادت»

ملتی که شهادت برای او سعادت است، ترسی به خود راه نمی دهد، چرا که دلیلی برای ترس ندارد. ترس از کشته شدن برای چنین جامعه ای بی معناست، زیرا بهترین عاقبت برای یک فرد، شهادت است. (امام خمینی (ره)، 1378، 10: 13)

14 بهمن: «انقلاب اسلامی، نهضت علمی، اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی»

جمهوری اسلامی متّکی به خود است، درون‌زا است، قدرت خود را در درون خود و در معنویّات خود و در موجودی خود میداند، لذا بزرگ‌ترین ثروت جمهوری اسلامی، در واقع نیروی انسانی او است؛ ...

13 بهمن: «انقلاب اسلامی: مردم سالاری دینی، هم‌دلی و هم‌زبانی دولت و ملت»

مشارکت فوق العاده مردم در رفراندوم تعیین نظام، یکی از نمونه های بارز مردم سالاری حاکم بر نظام جمهوری اسلامی است. مردم با حضور خود ثابت کردند که انقلاب را از آن خود می دانند و برای آن دلسوزانه تصمیم می گیرند. این حضور در مقاطع مختلف و به اشکال مختلف همچنان مستمر بوده است. درست است که درصد مشارکت عمومی، به فراخور شرایط گوناگون، تغییر کرده است، اما مهم آن است که ملت ایران در برهه های حساس ثابت کرده اند که پشت انقلاب ایستاده اند و علیرغم مشکلات موجود (اعم از نابسامانی های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و ...) باز هم در برابر دشمنان خارجی و نااهلان داخلی می ایستند و با تحمل سختی های گوناگون، راه را بر نفوذ می بندند.

19 دی، قیام خونین مردم قم

واقعه 19 دی از چند جهت حائز اهمیت است. اول این که سرآغاز یک حرکت فراگیر در جامعه بود که باعث ایجاد وحدت عجیبی بین نیروهای مختلف مردمی از روحانی و بازاری و دانشجو و دانش آموز و کارگر و .. شد. این اتحاد چشم گیر و قابل توجه، بعد از خرداد 42 بی سابقه بود. در این بستر، نیروهای غیرمذهبی نیز به صف مخالفین نظام حاکم پیوستند، چرا که برای همه روشن شده بود که ساختارهای سنتی، در جهت پیشبرد اهداف مخالفان، بیش از احزاب سیاسی و نهادهای مدرن مؤثر بوده اند.

بهشتی، شهید بصیرت و عدالت

به مناسب هفتم تیرماه، شهادت شهید بهشتی و یارانش، روز قوه قضائیه ان الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزّل علیهم الملائکه الّا تخافوا و لاتحزنوا وابشروا بالجنه (فصلت،30)

مساجد تهران چقدر در پیروزی انقلاب نقش داشتند؟

مساجد در دوران نهضت عظیم امام خمینی(ره) توانستند جایگاهی برتر همچون صدر اسلام بیایند. مساجد جلیلی، لرزاده، هدایت، قبا و مساجد بازار تهران هر یک در منطقه خود مرکز فعالیت های انقلابی بودند.

نقش مساجد در پیروزی انقلاب اسلامی ایران به مثابه‌ی الگو برای سایر نهضت‌ها

آنچه در این تحقیق مورد نظر ماست، بررسی نقش مساجد در تحولات انقلاب اسلامی در طول سال‌های 1342 تا 1365 و بازتاب انقلاب اسلامی در منطقه است.

قیام خونین 17 شهریور، خروش سرخ تکبیر

17 شهریور از ایام اللّه است؛ روزی که شهدا سند «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» را با خون خویش امضا کردند و با خروش سرخ تکبیر، کاخ سیاه استکبار را سرنگون ساختند. در 17 شهریور، مرزهای بیگانگی و جدایی در هم شکست و مردم یک پارچه به پا خاستند و به رهبری امام بت شکن، خمینی کبیر در زیر لوای توحید گرد آمدند و عاشقانه راه حسینی را برگزیدند.

مساجد تهران چقدر در پیروزی انقلاب نقش داشتند؟

مساجد در دوران نهضت عظیم امام خمینی (ره) توانستند جایگاهی برتر همچون صدر اسلام بیایند. مساجد جلیلی، لرزاده، هدایت، قبا و مساجد بازار تهران هر یک در منطقه خود مرکز فعالیت های انقلابی بودند.

نقش مساجد در پیروزی انقلاب اسلامی ایران به مثابه‌ی الگو برای سایر نهضت‌ها

آنچه در این تحقیق مورد نظر ماست، بررسی نقش مساجد در تحولات انقلاب اسلامی در طول سال‌های 1342 تا 1365 و بازتاب انقلاب اسلامی در منطقه است. در این تحقیق، نگارنده برای گردآوری اطلاعات از روش کتابخانه‌ای و بر حسب مورد از ابزارهایی چون فیش و جدول استفاده کرده است.
آیکن پایین 4 آیکن پایین 3 آیکن پایین 2 آیکن پایین 1 آیکن پایین 4 آیکن پایین 3 آیکن پایین 2 آیکن پایین 1آیکن پایین 4 آیکن پایین 3 آیکن پایین 2 آیکن پایین 1آیکن پایین 4 آیکن پایین 3 آیکن پایین 2 آیکن پایین 1